Rodzaje reklamy internetowej

Najpopularniejsza i najbardziej znana forma reklamy, to reklama bannerowa, ma ona już  kilkadziesiąt lat. Baner  składa się z   graficznego   elementu  reklamowego,   który   występuje w postaci poziomego lub pionowego pasa na górze bądź dole strony.   Przedstawia statyczną lub animowaną grafikę.   Pełni funkcję   swoistego odnośnika do strony reklamodawcy.  Jego waga  to  około   50 kB.  Równie znana formą jest billboard.  Zazwyczaj występuje w formie prostokąta , na górze strony. Ekspozycja w tym miejscu sprawia, że jest doskonale widoczny i trudno go przeoczyć.  Jest dużo  większy od banera co   powoduje, że  zaczyna coraz częściej go zastępować.  Bardzo   szybko   stał się podstawową  formą reklamy internetowej. Jego wymiary (750×100 pixeli) sprawiają, że  na pewno nie    pozostanie niezauważony.  Często pojawia się razem  z natrętnymi formami reklamowymi typu: pop-under, Brandmark   lub Intersitial.Bardziej reprezentacyjną formą niż zwykły  billboard jest Double billboard.  Również jest to prostokąt, jednak dwa razy wyższy od zwykłego billboardu.
Double billboard stanowi  największy format graficznej, podłużnej   reklamy. Kolejnym „bratem” billboardu jest Triple  billboard.  Jest   on  o 1/3   wyższy od Double billboard i 3 razy wyższy od zwykłego billboardu.  Staje się coraz bardziej popularną   formą   reklamy internetowej,  ze względu na dużą powierzchnię i dobrą widoczność.   Mniej znana formą jest Wideboard.  Ma   wymiary podobne do billboardu,  jednak jest wyższy. Pojawia się zazwyczaj na górze strony , ma kształt prostokąta. Może  również występować w wersji Expand.(po najechaniu kursorem na reklamę, zmienia się jej rozmiar).  Bardzo mało znany jest Rectlange. Występuje również pod nazwami: Medium,  Large, Vertical.   Przeważnie składa się z 2 elementów:   boksu   śródtekstowego (jest to reklama umieszczona w tekście danego serwisu na centralnym miejscu)  oraz  stałego elementu, który jest widoczny w głównym miejscu danego serwisu.  Może mieć 3 rozmiary: medium (300×250), large  (336×280) lub vertical (240×400) pixeli.

Mało kto słyszał o skyscraperze, choć  jest on doskonale znany wszystkim użytkownik Internetu. Skyscraper, nazywany też drapaczem chmur lub Wieżowcem  to pionowa reklama w kształcie prostokąta.   Nazwa – drapacz chmur  ma związek jego wysokością. Jest  doskonale  widoczny, z   każdego miejsca na stronie gdyż jest umieszczany po prawej lub lewej stronie witryny.   Ma wymiary:   120×600  lub  160×600 pixeli.   Nikt nie kojarzy również Brandmarku.   Ta forma reklamy przybiera kształt kwadratu lub prostokąta to zależy od pomysłu jej autora.  Składa się  z kilku   warstw, co  daje wrażenie   trójwymiarowości.   Można ja przesuwać i zmniejszać zależnie od  potrzeb.  Musi zawierać przycisk X  , który służy do zamknięcia jej.  Jest bardzo natarczywą i agresywną formą promocji. Zazwyczaj zawiera też dźwięk. Otwiera się sama i ciężko ją zamknąć.   Najlepiej  służy do emitowania materiałów video.  Jej maksymalny zamiar to 400×400 pixeli.  Kolejną mało   znaną formą reklamy   internetowej jest Toplayer.   Ma on dowolny kształt.  Występuje w formie animacji, zawiera  efekty dźwiękowe.   Wyświetla się w dowolnym miejscu strony nad jej treścią przez około 30 sekund.    Oczywiście musi zawierać znaczek X służący do wyłączenia reklamy. Jest to bardzo skuteczna forma prezentacji danego produktu ale jednocześnie jest natrętna   i  inwazyjna.    Przycisk służący do   zamknięcia reklamy często przesuwa się gdy najeżdżamy na niego myszką. co jest wyjątkowo irytujące.

Internauci dobrze znają  pop-up   lub    tez pop-under (wyskakujące okienka). Ta forma reklamy występuje w postaci samodzielnego okna przeglądarki internetowej.   Otwiera  się ono w momencie  otworzenia lub zamknięcia strony i oczekiwania na jej załadowanie.   Pop-under jest większy od pop-upu i otwiera się  na tle przeglądarki. Jest rzadko stosowany ponieważ  większość przeglądarek ma opcję  blokowania wyskakujących  okienek przez co   reklama nie może   zostać odtworzona.   Pop-under ma rozmiar: 750×550 pikseli a pop-up :  300×300 pikseli.  Bardzo popularny, jednak mało znany jest  expand billboard.  Jest to reklama, która zwiększa swój rozmiar po najechaniu na nią kursorem myszy.   Po ekspozycji wraca do poprzedniej formy.  Jej zaletą jest to, że jest nieprzewidywalna i zaskakująca. Nazywana jest tez skyscraperem.   Może mieć rożne wymiary:  50×100 -> 750×300 pikseli, 120/160×600, a nawet   20×600 pikseli.   Nieznana formą   jest   Scroll banner, nazywany tez billboard, box, button, skyscraper.  Jest on ruchomy, może mieć rożne rozmiary, w zależności od formy: button (120×60 pikseli, 120×90 pikseli), baner (468×60 pikseli), billboard (750×100 pikseli), skyscraper (120×600 pikseli, 160×600 pikseli). Reklama   porusza się wraz z ruchem myszki, od góry  do dołu.  Standardowo  reklama posiada przycisk służący do zamknięcia jej.  Dzięki możliwości przewijania jest  dobrze widoczna z każdego  miejsca na stronie. Podobny do  Scrolla jest scroller. Ma kształt paska,  znajduje się przy dolnej krawędzi na przeglądarki. Zawiera tekst lub elementy graficzne. Może być animowany.  Po najechaniu na niego  myszą  zatrzymuje się  lub  zmienia prędkość czy kierunek przewijania.

Mało znany jest Intersitial. Jest to spot reklamowy, który  zajmuje cała powierzchnię okna przeglądarki.  Całkowicie zakrywa treść witryny, trwa   około   10 sekund, po tym czasie   wyłącza się sam . Zawiera przycisk  X  . Jest inwazyjny i natrętny jednak jest to bardzo skuteczna forma reklamy.

Kolejnym  rodzajem reklamy internetowej jest  Videostitial.   Jest to video  na pełnym ekranie.   To doskonały sposób emitowania spotów reklamowych w Internecie. Interesujący jest również  SurroundAd.  Składa się   z kilku połączonych  form reklamowych, tj., billboard +skyscraper, lub billboard  +box. To stwarza wrażenie  przestrzennego tła.  Nie mniej interesujący   jest Screenining. Jest to połączenie standardowej tapety z billboardem  lub Double billboardem. Istotne jest by granica miedzy nimi nie była zauważalna.   Ta reklama zakrywa całą stronę internetową i tworzy jej tło.   Witryna na chwilę znika by po skończeniu  reklamy pojawić się ponownie. To bardzo skuteczna i przyciągająca uwagę forma perswazji. Screening został  okrzyknięty największą, nieintruzywną  formą  reklamową w polskim Internecie.  Ciekawie brzmi nazwa Flyfooter, który kojarzy się z lataniem całkiem słusznie.  Zazwyczaj jest umieszczany w dolnej części witryny.  Nie trzeba go przewijać  gdyż  jest doskonale widoczny  z każdej części strony.   Rozciąga się na całej szerokości strony.  Ostatnią bardzo popularną formą choć mało znaną formą reklamy internetowej jest  FloorAd.    Ta reklama jest zazwyczaj umieszczana w dolnej części witryny internetowej.  Tak jak poprzednia jest doskonale widoczna z każdego miejsca strony.  Jest  wyświetlana tylko na jednej warstwie strony .  Dzięki temu może przybierać dowolne kształty. Można w nią klikać, co umożliwia zastosowanie technologii Flash  np.  video.   Może występować w postaci animacji i często   towarzyszą jej efekty dźwiękowe.  Pojawia się sama, można ją zamknąć.  Nie utrudnia  oglądania strony, ale  może irytować z powodu dźwięku.

Podobne artykuły:

  • Reklama w serwisach społecznościowychReklama w serwisach społecznościowych
    Wraz z powstaniem serwisów społecznościowych specjaliści od reklamy w sieci znaleźli całkowicie nowe rozwiązanie jakim jest prowadzenie firmowego konta w wspomnianym serwisie. Oczywiście, aby skute...
  • Reklama bannerowa i jej skutecznośćReklama bannerowa i jej skuteczność
    Istnieje kilka form reklamy internetowej. Najbardziej znaną i najczęściej wybieraną jest reklama w postaci bannerów różnej szerokości i wysokości. W momencie gdy reklama internetowa zaczynała dopie...
  • Reklama Pay Per ClickReklama Pay Per Click
    Prowadzenie kampanii reklamowych najczęściej wiąże się z bardzo dużymi wydatkami sięgającymi nawet kilkaset tysięcy złotych. Niestety takie wydatki są nierealne dla małych jednoosobowych działalnoś...