Modele rozliczeń reklamowych

CPM, CPC I CPA Co to takiego?  Brzmi dosyć obco  i niezrozumiale.   Często spotykamy się z tymi określeniami w Internecie jednak nie wiemy co one znaczą.
Jedną z  możliwości zarabiania na reklamach jest  CPM – ( z ang. Cost   Per Mile), nazywane jest także  Cost  Per  Thousand  (CPT).  Ma miejsce gdy reklamodawcy płacą  za   pokazanie swojej wiadomości określonej  grupie odbiorców. Per Mile oznacza tysiąc (Wyświetleń).   Kiedy dochodzi do przeładowania strony, wyświetlenia nie są liczone. Jest to najbardziej rozpowszechniony model reklamy, gdyż pozwala ustalić, za co płaci reklamodawca.  Niektóre reklamy są   w formie animacji a to przyciąga większa liczbę internautów. Jednak   nie można w ten sposób dużo zarobić. Czas  trwania reklamy zależy od właściciela strony. Zazwyczaj jest to około 30 sekund. Kolejny sposób by  zarobić   na reklamie to  CPV (Cost Per Visitors) – polega   to na   tym, że reklamodawcy płacą  za  przekierowanie docelowej grupy odbiorców na ich stronę.   Ten model nie pozwala sprawdzić, za co naprawdę płaci reklamodawca. Jest rzadko stosowany ponieważ jest mało opłacalny.

CPV(Cost  Per Viev) – reklamodawca płaci za każde wyświetlenie reklamy. Każde wyświetlenie jest liczone. Ten model jest mało opłacalny ponieważ   trzeba założyć z góry za ile wyświetleń zapłacić.  Jeszcze inne możliwości oferuje   CPC (Cost  Per  Click) jest również znana jako Pay Per Click (PPC).  Reklamodawca płaci za każdym razem kiedy internauta kliknie na hasło reklamowe i zostanie przekierowany   na   jego stronę. Reklamodawcy  nie płacą  za hasło lecz za kliknięcie a cena uzależniona jest od formy reklamy.  Płacą  za prawo do bycia wymienionym w ramach serii słów  kluczowych. Można kupić określona  liczbę kliknięć na reklamę lub zapłacić za wszystkie kliknięcia w danym okresie.

CPA (Cost Per Action)  lub (Cost Per Aqusition).  Polega na tym , że  reklamodawca płaci tylko za ilość użytkowników, którzy zakończyli transakcje tj. zakup, zarejestrowanie się, wypełnienie ankiety, zapoznanie się z danym tekstem itp. Najczęściej internauci tylko oglądają  reklamę, nie podejmują dalszych działań    reklamowych.

Zupełnie   innym modelem jest CPL (Cost Per Lead ) – system ten opiera się na  wypełnieniu formularza przez użytkownika, rejestracji w newsletterze  lub innych działaniach, których zadaniem jest doprowadzenie do sprzedaży. Ten model jest rzadko stosowany, ponieważ zarobki są   minimalne.   Na podobnym systemie opiera się CPO (Cost  Per Order) – przyjmuje się zlecenia na reklamy, które mają zostać wyświetlone na danej stronie.  Można na tym naprawdę nieźle zarobić, po pewnym czasie zleceń jest coraz więcej.

Na zupełnie innych zasadach opiera się  CPE  (Cost Per Engagement) , jest to forma Cost  Per Action, została wprowadzona  na rynek  w marcu 2008 roku.  Polega na tym, ze reklamy są   wyświetlane bezpłatnie. Reklamodawca płaci jedynie , gdy użytkownik klika w hasło reklamowe. Jest to najbardziej opłacalny model reklamy . Reklamodawca nie płaci z góry za emisję  reklamy. Dobrym systemem liczenia zysków jest   Cost Per Convertion , jest to opis kosztu pozyskania klienta.   Sumę ta oblicza się, dzieląc całkowity koszt kampanii reklamowej przez liczbę konwersji.   Za konwersję można uznać sprzedaż lub zakup danego produktu.

Model hybrydowy, czyli CPM+CPC  jest najpopularniejszy. W tym systemie reklamodawca płaci za 1000  odsłon danej reklamy  i za kliknięcia  w   nią.  Ten system pozwala na podzielenie kosztów odsłon. Pozwala on na dotarcie do dużej liczby użytkowników.

Mało znanym modelem jest FF (Flat  Fee) – system opiera się na tym, że oplata za  reklamę pobierana jest  z góry za określony okres czasu w jakim reklama będzie widoczna na stronie (np. 2 tygodnie, miesiąc,  pół  roku, rok, etc).  Ten model nie uwzględnia liczby osób, które obejrzały reklamę ani tego czy klikną w baner lub link. Stosuje się go w przypadku sponsoringu,  lub innych stałych kampanii.

Podobne artykuły:

  • Search Engine Optimization – PozycjonowanieSearch Engine Optimization – Pozycjonowanie
    SEO, z czym kojarzy ci się ten skrót,  co on oznacza?  Ostatnio dużo się mówi o SEO i pozycjonowaniu. Przeciętny polski internauta nie wie, o czym mowa. SEO ( z  ang.   Serach   engine optimizatio...
  • Modele emisyjneModele emisyjne
    Reklama internetowa opiera się na określonych zasadach. Są  rożne modele emisyjne, niektóre przynoszą więcej zysku, inne mniej.  To, który model wybierzemy zależy od naszych indywidualnych upodobań...
  • Reklama kontekstowaReklama kontekstowa
    Reklama kontekstowa to jeden z najlepszych pomysłów w dziedzinie reklamy internetowej jaki kiedykolwiek powstał. Ideą reklamy kontekstowej jest dopasowanie jej do treści zamieszczonej na witrynie i...